piątek, 8 czerwca 2012

"Pinokio. Historia pajacyka" Carlo Collodi


Tą historię zna chyba każdy. Czemu zatem ją przedstawiam?! Ze względu na ilustracje! Nie sposób przejść obok tej pozycji, pozostając niewzruszonym. To, co stworzył włoski artysta-samouk (!) Roberto Innocenti to istny majstersztyk, geniusz w najczystszej postaci. Obrazy są niezwykle realistyczne, doskonale oddają głębię i współgrają idealnie z tekstem. Czego chcieć więcej?


Do tak znanej i lubianej dziecięcej opowieści dodano to, co rodzice uwielbiają, czy jak kto woli do tak lubianej naszej historii dodano ubóstwiane przez dzieci ilustracje. Książka od razu została zauważona i w krótkim czasie zyskała status najpiękniejszej edycji świata (New Yorker). 


Współczesnego tłumaczenia powieści, która w Polsce pojawiła się po raz pierwszy w 1912 r. dokonał laureat Nagrody Literackiej m. st. Warszawy Jarosław Mikołajewski - dziennikarz, tłumacz i poeta, co można odczuć czytając opowieść. 


I choć sama postać Pinokia średnio przypadła mi do gustu to ilustracje, ich realizm i mnogość szczegółów powala mnie na kolana. I jak widzę nie tylko mnie ;) Więc jeśli macie zamiar nabyć historyjkę o małej drewnianej kukiełce, która bardzo, ale to bardzo chciała zostać chłopcem, polecam gorąco wydanie Media Rodziny. Naprawdę warto! I ze względu na malarskie zdolności wybitnego Włocha, jak i dla świetnego tłumaczenia naszego rodaka.

 

"Pinokio. Historia pajacyka" 
Carlo Collodi
Ilustracje: Roberto Innocenti
Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski
Wyd. Media Rodzina
Poznań 2011


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz