sobota, 30 czerwca 2012

"Chichopotam" Agnieszka Frączek


Wierszy Agnieszki Frączek nigdy za wiele!!! A ponieważ u nas rymowanie jest obecnie na czasie, przedstawiam Wam kolejną pozycję pełną poezji dla najmłodszych. "Chichopotam" to zbiór zabawnych wierszyków dosłownie o wszystkim. Są i prześmieszne, niecodzienne historyjki o zwierzętach, pouczające o zjawiskach zachodzących w przyrodzie, jak i bajkowe o ludziach, dzieciach, a nawet przedmiotach. Niektóre z nich to prawdziwa gimnastyka dla języka i zabawa słowami. Chcecie posłuchać?


Pluszcz i zięba 

Nad rzeczułką siedzi pluszcz 
i szczebiocze co i rusz:
- Woda szemrze tak przyjemnie...
Weźże, ziębo, przykład ze mnie!

Plusk...!
Już pluszcz się w rzeczce pluszcze,
ze skrzydełek woda chluszcze...
- Rusz się wreszcie! - gwiżdże pluszcz.

Zięba na to: - Sam się pluszcz!
Przecież wiesz, że każda zięba
W zimnej wodzie się zaziębia!Pani Agnieszka czaruje, wprowadzając dzieci w zupełnie inny świat, gdzie hipopotam to niezwykle chichoczący osobnik, muchomor chce się pozbyć swoich kropek,  a żaba chodzi na randki z bocianem. Ta pozycja to iście bajkowa wyprawa, z dowcipnymi nawiązaniami i przecudnymi ilustracjami. Prawie każdy rysunek posiada wmalowaną bądź też wykreowaną komputerowo fakturę tektury, co mnie niezwykle urzeka, a pastelowe lekko podmalowane zwierzaki uśmiechają się do nas ze wszystkich stron.Zatem jeśli darzycie uczuciem głębokim "brzechwowy" polot i humor to z pewnością twórczość Pani Agnieszka Wam przypadnie do gustu. Bo dzieciom spodoba się na pewno, to więcej niż pewne ;) Zwierzątka, rymy, pośmiać się można i powygłupiać również, a może nawet poczytać na głosy (opcja dla bardziej zaawansowanych)... I ta rodzicielska uwaga skupiona tylko na dziecku i czytaniu. Nic więcej do świetnej zabawy nie potrzeba ;)


Jednakże gdybyście się uparli, że czegoś wciąż brakuje to polecam przesłuchanie płyty dołączonej do książki. 27 wierszy czytanych przez trzech polskich lektorów to zawsze jakaś odskocznia od czytaniowych rytuałów ;)


"Chichopotam"
Tekst: Agnieszka Frączek 
Ilustracje: Iwona Cała
Wyd. Bis
Warszawa 2010

 

1 komentarz:

  1. wiele dobrego o "Chichopotamie" słyszałam :) wiadomo, Frączek :))

    OdpowiedzUsuń